Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Czym jest samowola budowlana i jakie są jej konsekwencje?

Samowola budowlana
Legalizacja samowoli budowlanej to temat wzbudzający wiele emocji. Wynika to faktu, że w naszym kraju wciąż znajduje się mnóstwo obiektów, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia.
Z danych NIK wynika, że w 2018 r. wydano ponad 4 tys. wniosków o rozbiórkę samowoli budowlanej1. Wiadomo jednak, że organy nadzoru budowlanego nie są w stanie wykryć wszystkich wadliwych konstrukcji. W praktyce więc obiektów zagrożonych zawaleniem może być znacznie więcej.

Samowola budowlana – konsekwencje

Budynki wykonane bez pozwolenia – a w niektórych sytuacjach wbrew orzeczeniu właściwego organu administracyjnego – stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ogólnego. Za użytkowanie samowoli budowlanej można także otrzymać wysoką grzywnę. Bywa również, że wobec właściciela lokalu stosuje się karę ograniczenia wolności do 2 lat. Wyroki w takich sprawach wydają wydziały karne. Warto podkreślić, że nawet jeśli inwestor zdecydowałby się na zalegalizowanie i zgłoszenie samowoli budowlanej, nie ominie go zasądzona wcześniej kara.

Jak wygląda legalizacja samowoli budowlanej?

Aby zgłosić samowolę budowlaną, należy złożyć wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym zgodność budowli z planami zagospodarowania przestrzennego. Do formularza trzeba dołączyć też oświadczenie na temat prawa do dysponowania daną nieruchomości, projekt budowany oraz inne wymagane załączniki. Formalności wiążą się z dużym wydatkiem, jednak można ubiegać się o częściowe, a nawet całkowite umorzenie tej opłaty skarbowej.

Rozbiórka samowoli budowlanej czy przedawnienie?

Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego możliwe jest bezkosztowe zalegalizowanie samowoli budowlanych wzniesionych po 1995 r. Ich właściciel musi jednak wykazać, że działka, na której mieści się konstrukcja, ma status działki budowlanej i spełnia kryteria określone w planie zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo należy udowodnić, że obiekt nie zagraża bezpieczeństwu ludzi w najbliższym otoczeniu – w przeciwnym wypadku konieczna będzie rozbiórka samowoli budowlanej.

Źródło:
1. Prawidłowość kontroli i skuteczność postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez organy nadzoru budowlanego, 2019, https://www.nik.gov.pl/plik/id,21752,vp,24404.pdf.