Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Czym jest uwłaszczenie?

Uwłaszczenie - jakie trzeba spełniać warunki?
W polskim porządku prawnym funkcjonuje termin "uwłaszczenie" i opiera się na założeniach Ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. Pozwala na uporządkowanie sytuacji prawnej danej nieruchomości, dzięki czemu osoba władająca gruntem staje się formalnie jej właścicielem. Uwłaszczenie nieruchomości wiąże się jednak z pewnymi zasadami - nie każdy, kto uważa się za właściciela może nabyć prawo własności do danej ziemi.

Co to znaczy uwłaszczenie?

Termin ten oznacza nadanie osobie użytkującej dany grunt prawa własności na podstawie wspomnianej ustawy. Uwłaszczenie gruntu dotyczy wyłącznie gospodarstw rolnych i nie należy mylić go z zasiedzeniem. Aby nabyć użytkowaną nieruchomość osoba uważająca się za właściciela musi wykazać, że posiadała ją:
- na dzień 4 listopada 1971 r. w przypadku dysponowania umową sprzedaży, spadku, zamiany, darowizny itp. (ale braku aktu notarialnego),
- nieprzerwanie przez 5 lat w dobrej wierze lub 10 lat w złej wierze od dnia 4 listopada 1971 r. wstecz.
W sytuacji, gdy nie ma formalnych dowodów w postępowaniu pomocne mogą okazać się zeznania świadków. Oprócz powyższych zasad, należy jeszcze wykazać wolę samoistnego użytkowania danej nieruchomości. W praktyce oznacza to, że jeśli od przynajmniej 5 lat działka oddana jest w dzierżawę, a domniemany jej właściciel nie użytkuje gruntu osobiście na przykład z uwagi na charakter pracy zawodowej, może on zostać przekazany dzierżawcom czy też przejęty przez Skarb Państwa.

Ile wynosi opłata za uwłaszczenie?

Rozpoznawanie spraw związanych z Ustawą z 1971 r. odbywa się w sądzie rejonowym właściwy dla miejsca, gdzie znajduje się dana nieruchomość. Wniosek o uwłaszczenie jest wolny od opłat sądowych, dlatego w wielu przypadkach stanowi dobrą alternatywę dla procedury zasiedzenia. W toku postępowania sąd rozstrzyga na podstawie zgromadzonych środków dowodowych. Może okazać się więc, że nie dopatrzy się on przesłanek do przeprowadzenia uwłaszczenia, co z kolei wiąże się z koniecznością zmiany formy dochodzenia prawa własności.