Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Domy pasywne – charakterystyka

Domy pasywne to przyszłość budownictwa

Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań na etapie budowy domu to dobry pomysł dla wszystkich, którzy są gotowi ponieść większe koszty na początku, aby potem cieszyć się niskimi rachunkami. Do jednych z najciekawszych projektów – biorąc pod uwagę zarówno zwrot z inwestycji, jak i wygodę domowników – należą domy pasywne.

Domy standardowe, energooszczędne i pasywne – podstawowe różnice

Różnica między różnymi typami domów dotyczy głównie rocznego zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania:

- tradycyjny: 120 kWh/(m2rok),

- energooszczędny: 70 kWh/(m2rok),

- pasywny: 15 kWh/(m2rok).

W związku z tym podstawową zasadą, jaką wyróżniają się projekty domów pasywnych jest skuteczne zapobieganie utracie ciepła, przy jednoczesnym powiększeniu zysku energetycznego. Dom energooszczędny może być ogrzewany np. za pomocą pompy ciepła, natomiast pasywny nie posiada żadnej aktywnej instalacji grzewczej. Zamiast tego stosuje się np. wentylację mechaniczną i wdraża pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego. Najważniejszą cechę domu pasywnego stanowi więc jego szczelność.

Technologia budowania domów pasywnych

W standardowych domach można uwzględnić różnego rodzaju elementy dekoracyjne, np. owalne bryły czy wymyślne konstrukcje dachu. Z kolei budownictwo pasywne charakteryzuje się przede wszystkim prostymi formami. Dom musi być prostokątny, z dachem maksymalnie dwuspadowym. Salon i inne pomieszczenia, w których domownicy spędzają najwięcej czasu, znajdują się od strony południowej, ponieważ jest najbardziej nasłoneczniona i najłatwiej ją biernie ogrzać. Architekci zalecają także, by dom pasywny był wyposażony w duże okna, ale właśnie tylko w pokojach z wystawą południową. Natomiast strona północna – z mniejszym potencjałem pod względem pozyskiwania ciepła – stanowi miejsce np. na kuchnię czy łazienkę. W tego typu wnętrzach okna powinny być niewielkie, co ma ograniczyć straty energii.

Podstawowy czynnik różniący dom standardowy, energooszczędny oraz dom pasywny to cena. W przypadku tego ostatniego należy liczyć się z największymi kosztami. Sam projekt może wiązać się z wydatkiem od ok. 10 000 do nawet 90 000 zł, natomiast budowa jest droższa o ok. 40% od domu standardowego i o ok. 30% od energooszczędnego. Wysokie ceny są głównym argumentem wpływającym na stosunkowo niewielkie zainteresowanie nieruchomościami pasywnymi w Polsce.