Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Jak obliczyć powierzchnię użytkową nieruchomości?

Powierzchnię użytkową mieszkania można mierzyć na kilka sposobów

Chociaż powierzchnia użytkowa często stanowi podstawowe kryterium podczas kupowania domu lub mieszkania, jej obliczenie może przysporzyć wielu problemów. Co ciekawe, dla jednej nieruchomości można ustalić kilka różnych powierzchni użytkowych – zamieszanie wynika z rozbieżności w przepisach określających dopuszczalne sposoby pomiaru.

O tym, jak mierzyć powierzchnię użytkową można dowiedzieć się aż z trzech ustaw (Ustawa o podatku od spadków i darowizn; Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych; Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego), a także m.in. z Polskich Norm (PN) lub Standardów Międzynarodowych. Jaki sposób na obliczanie powierzchni nieruchomości jest jednak najczęściej praktykowany?

Powierzchnia użytkowa mieszkania lub domu – podstawowe zasady pomiaru

Przede wszystkim należy pamiętać, że powierzchnia użytkowa – krótko mówiąc – to metraż pomieszczeń znajdujących się w obrębie całej nieruchomości. Co ważne, podczas sumowania wyników zazwyczaj bierze się pod uwagę zarówno pomieszczenia podstawowe (np. salon, sypialnię), jak i pomocnicze (np. garaż, taras).

Najłatwiej dokonać pomiarów w pomieszczeniach wysokich na 2,20 m i więcej. W takim przypadku wystarczy zmierzyć powierzchnię "po podłodze", wzdłuż ścian. Jeśli jednak wysokość jest mniejsza, powierzchnię użytkową wyznaczamy w następujący sposób:

– pomieszczenie (lub jego fragmenty), w którym wysokość wynosi od 1,40 m do 2,19 m: mierzymy powierzchnię "po podłodze" i dzielimy ją na pół.

– pomieszczenie (lub jego fragmenty) o wysokości mniejszej niż 1,40 m: powierzchnia nie jest uważana za użytkową, dlatego pomijamy ją w końcowych wyliczeniach.

Czy warto zdecydować się na skosy?

Podczas takiej czynności jak mierzenie powierzchni skosy są więc dużym utrudnieniem. Z drugiej strony, dla kupujących mogą okazać się ważnym atutem mieszkania bądź domu. Lokal ze skosami stwarza duże możliwości aranżacyjne, a jednocześnie jego cena i koszty utrzymania (czynsz) mogą być niższe niż podobnych nieruchomości, ponieważ powierzchnia użytkowa zostanie pomniejszona o najniższe fragmenty pomieszczeń.

Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, w jaki sposób została ustalona powierzchnia użytkowa. Norma wybrana przez osobę wykonującą pomiar ma w tej kwestii ogromne znaczenie – w zależności od zastosowanych przepisów kupujący mogą zaoszczędzić sporą kwotę.