Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Jak przebiega darowizna nieruchomości?

Jak wygląda darowizna nieruchomości?
Nieruchomości – zwłaszcza w czasach kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19 – to zawsze bezpieczna i zyskowna inwestycja. Dlatego coraz więcej osób lokuje w nich kapitał, niekiedy zabezpieczając go w ten sposób na wiele lat. Z tych względów często dochodzi także do darowizn nieruchomości, chociażby pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Rodzice chcący przekazać majątek swoim dzieciom czy małżonkowie mający zamiar dokonać zmian w swojej strukturze majątkowej to tylko niektóre z przykładów darowizn nieruchomości. W jaki sposób dokonać takiej darowizny?

Darowizna nieruchomości u notariusza – to właściwie jedyne rozwiązanie

Przede wszystkim należy pamiętać, że darowizna nieruchomości zawsze przebiega u notariusza. Wynika to z faktu, że wszelkie zmiany we własności nieruchomości – także wynikające z darowizny – muszą zostać sporządzone w formie aktu notarialnego. Co prawda nie jest to zasada absolutna – analogiczny skutek mają np. wyroki sądów – jednak w zdecydowanej większości przypadków darczyńca (w omawianym tu wypadku właściciel nieruchomości) oraz obdarowany muszą przygotować się na wizytę u notariusza.
W ten sam sposób przebiega darowizna nieruchomości dla dziecka. Jeżeli dziecko jest niepełnoletnie, być może trzeba będzie dokonać dodatkowych czynności, przykładowo uzyskać zgodę sądu na wyrażenie w imieniu małoletniego zgody na przyjęcie darowizny. Jak chodzi zaś o darowiznę nieruchomości na rzecz żony trzeba pamiętać o zagadnieniach związanych z majątkiem małżeńskim.

Obowiązki wobec fiskusa

Z darowizną mieszkania czy domu wiążą się także obowiązki wobec fiskusa. W przypadku darowizn pomiędzy najbliższą rodziną często nie trzeba płacić podatku. Ważne jest, aby wartość darowizny – z uwzględnieniem ostatnich lat – nie przekraczała stosownego poziomu, a obdarowany złożył właściwą deklarację w Urzędzie Skarbowym w ciągu sześciu miesięcy od przekazania darowizny. Niedopełnienie tych formalności wiąże się z koniecznością pokrycia podatku w pełnej wysokości.