Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Jak przebiega zakup nieruchomości na licytacji komorniczej?

Czy warto uczestniczyć w licytacjach komorniczych?

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów związanych z nabyciem nieruchomości jest zdecydowanie się na udział w licytacji komorniczej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić nawet ponad 30% wartości lokalu. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, jak przeprowadzić zakup mieszkania od komornika krok po kroku.

Skąd dowiedzieć się o licytacji komorniczej?

Nieruchomość może trafić na licytację dopiero po zakończeniu postępowania egzekucyjnego, w wyniku którego komornik jest uprawniony do oszacowania wartości lokalu i przygotowania jego szczegółowego opisu. Wszystkie te informacje zostają następnie przedstawione w ogólnodostępnych obwieszczeniach, publikowanych m.in. w dedykowanych serwisach internetowych.

Jednym z najbardziej obszernych źródeł jest portal prowadzony przez Krajową Izbę Komorniczą. Na stronie można łatwo znaleźć różnego rodzaju aukcje komornicze dotyczące nieruchomości (np. domy, grunty, mieszkania, czy garaże). Duże udogodnienie stanowi możliwość sprecyzowania typu mienia, kategorii, województwa, miasta, a nawet daty licytacji i słów kluczowych, co znacząco zwiększa efektywność przeszukiwania bazy.

Zasady licytacji komorniczej nieruchomości w pigułce

Pierwszym krokiem każdej osoby zainteresowanej nabyciem danej nieruchomości powinien być kontakt z komornikiem. W kancelarii można zapoznać się z dodatkowymi szczegółami związanymi z danym lokalem, ponadto podczas spotkania trzeba też ustalić termin oglądania wskazanego mieszkania.

Dzień przed licytacją należy wnieść rękojmię. W licytacji może uczestniczyć niemal każdy zainteresowany, oprócz m.in. dłużnika, rodziny komornika, osób odpowiadających za organizację licytacji pod względem urzędowym. Licytacje komornicze charakteryzują się trybem ustnym – przebicie oferty następuje w wyniku zaproponowania kwoty wyższej niż 1% ceny wywoławczej.

Wygrana licytacja komornicza mieszkania – i co dalej?

Po wygraniu licytacji sąd wydaje specjalne postanowienie, a nabywca jest zobowiązany do uregulowania należności w wyznaczonym terminie. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zaświadczeń z sądu można przystąpić do organizacji spraw dotyczących np. eksmisji lokatorów.

Licytacje komornicze stanowią atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić na kupnie nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że cały proces – od znalezienia aukcji po wprowadzenie się do lokalu – może zająć nawet kilka lat. Największe problemy mogą stwarzać niechętni do wyprowadzki lokatorzy, dlatego koniecznie trzeba jeszcze przed przystąpieniem do licytacji przeanalizować wszystkie scenariusze i oszacować ryzyko związane z tego typu przedsięwzięciem.