Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Księga wieczysta nieruchomości - niezbędne informacje

Z jakich działów składa się księga wieczysta?
Księgi wieczyste należą do najistotniejszych dokumentów związanych z szeroko rozumianą sferą nieruchomości. Szczególnie silnie powinny one interesować inwestorów, którzy są zainteresowani zakupem określonej posesji czy mieszkania. Co zawierają one w sobie, jak je odszukać i na co zwracać uwagę? Odpowiedzi na te pytania udzielamy poniżej.

Czego można dowiedzieć się o nieruchomości na podstawie księgi wieczystej?

Konstrukcja ksiąg wieczystych jest bardzo przejrzysta i jednolita, bez względu na to, jakiego typu nieruchomości dokumenty te dotyczą. Rozgranicza ona cztery odrębne działy, z których każdy dedykowany jest jednej, ściśle określonej kategorii informacji.

Oto jak prezentują się działy księgi wieczystej:

· Dział I - ogólne oraz szczegółowe informacje o nieruchomości, w tym m.in. jej powierzchnia, adres, pod którym się znajduje, liczba pięter i pomieszczeń, a także prawa przysługujące właścicielowi w kontekście ewentualnej przestrzeni wspólnej,
· Dział II - informacje o użytkownikach wieczystych lub właścicielach; W przypadku obecności więcej niż jednego z nich, z tego działu dowiemy się także, jak prezentują się ich udziały.
· Dział III - informacje odnoszące się do roszczeń i praw w kontekście nieruchomości, takich jak np. służebności przesyłu czy gruntowe.
· Dział VI - informacje w zakresie hipotek z precyzyjnym wyszczególnieniem danych w zakresie np. ich typów czy walut.
Przy zakupie nieruchomości powinien nas interesować przede wszystkim brak wpisu w księdze wieczystej w działach III oraz IV, ponieważ świadczy to o niewystępowaniu w jej przypadku żadnych obciążeń czy egzekucji.

Jak sprawdzić księgę wieczystą mieszkania?

Wiedząc już, w jaki sposób poruszać się po strukturze opisywanego aktu, przejdźmy do wyjaśnienia tego, w jaki sposób można zapoznać się z historią księgi wieczystej.
W tym celu potrzebny nam będzie wyłącznie numer dokumentu, o którego udzielnie należy zwrócić się do właściciela danej nieruchomości. Po jego uzyskaniu możemy wprowadzić go w elektronicznym rejestrze ksiąg wieczystych prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości albo zgłosić się do sądu właściwego ze względu na lokalizację nieruchomości z prośbą o udostępnienie wglądu w dokument lub wykonanie jego odpisu.