Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Co powinieneś wiedzieć o częściach wspólnych nieruchomości przed kupnem?

części wspólne mieszkaniaW chwili zakupu mieszkania, wraz z prawem własności do lokalu, otrzymujesz również prawo do korzystania ze wspólnej części budynku. W tym artykule wyjaśniamy, czym są części wspólne nieruchomości, na co zwracać uwagę przed zakupem lokalu mieszkalnego oraz jakie obowiązki po stronie mieszkańców rodzi korzystanie z części wspólnych.

Zakup mieszkania a części wspólne – co warto wiedzieć?

Znalazłeś wymarzone mieszkanie w bloku i chcesz bez ograniczeń korzystać z przysługującego Ci spółdzielczego prawa do lokalu oraz części wspólnych? Pamiętaj, że fakt przynależności do wspólnoty mieszkaniowej nakłada na Ciebie pewne obowiązki i ograniczenia. Dotyczą one zarówno mieszkania, jak i przynależnych do niego części wspólnych nieruchomości. Co najczęściej obejmują te ostatnie i w jaki sposób możesz je użytkować?

Co zalicza się do części wspólnych nieruchomości?

Nabywając mieszkanie własnościowe, musisz wiedzieć, czym są części wspólne nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej. Najczęściej zaliczają się do nich:

  • grunt, na którym mieści się budynek mieszkalny,
  • fundamenty oraz ściany nośne budynku,
  • elewacje i balkony,
  • klatka schodowa oraz winda,
  • drzwi wejściowe, okna na klatce schodowej,
  • piony instalacyjne,
  • dach, brama, korytarze,

a także pomieszczenia takie jak piwnice, komórki lokatorskie, pralnie, suszarnie, wózkownie, rowerownie oraz inne, jeśli w umowie nie zostały one przyporządkowane do konkretnego lokalu mieszkalnego.

Części wspólne nieruchomości, a obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Za utrzymanie części wspólnych odpowiedzialna jest cała wspólnota mieszkaniowa, której członkiem stajesz się w momencie nabycia lokalu. Zwykle decyzja dotycząca finansowania remontu lub konserwacji części wspólnej podejmowana jest uchwałą zarządu wspólnoty oraz poddawana pod głosowanie na zebraniu jej członków. Musisz również pamiętać, że na przeprowadzenie rozmaitych prac we wspólnych częściach budynku, np. ich całkowitą bądź częściową zabudowę, musisz wcześniej uzyskać zgodę wspólnoty. W przeciwnym razie Twoje działania mogą zostać uznane za bezprawne naruszenie części wspólnej nieruchomości.