Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Darowizna nieruchomości – co warto wiedzieć?

Jak wygląda darowizna nieruchomości?
Jednym ze sposobów nabycia nieruchomości jest otrzymanie jej w drodze darowizny. Czym jest darowizna, jak sporządzić stosowną umowę i kiedy należy odprowadzić podatek od otrzymanej nieruchomości? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Czym jest darowizna?

Podstawowym dokumentem regulującym przepisy dotyczące darowizn jest w Polsce Kodeks cywilny. Zgodnie z nim, darowizna domu czy mieszkania od rodziców lub dowolnej, innej osoby bądź podmiotu, stanowi nieodpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Już ta prosta definicja zwraca uwagę na to, że osoba przekazująca nieruchomość czyni to dobrowolnie i bezpłatnie.

Umowa darowizny

Zgodnie z artykułem 158 KC, darowizna nieruchomości na rzecz żony, małego dziecka lub dowolnej, innej osoby, wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Niepotwierdzony notarialnie dokument sprawia, że w przypadku przekazania nieruchomości lub innego składnika majątku, przepisy o darowiźnie nie będą miały zastosowania.
Aby darowizna nieruchomości u notariusza została przekazana szybko i sprawnie, do sporządzenia umowy należy przygotować odpowiednie dokumenty, takie jak:
  • odpis z księgi wieczystej lub jej numer,
  • zaświadczenie o zapłacie podatku od darowizn bądź zwolnieniu z niego,
  • podstawę nabycia nieruchomości, np. akt notarialny potwierdzający, że darowizna nieruchomości dla dziecka rzeczywiście następuje z własności rodziców,
  • dokument tożsamości,
  • zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o prawie do lokalu (jeśli darczyńca posiada spółdzielcze prawo do lokalu).

Darowizna nieruchomości od rodziców a podatek

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, od otrzymanej nieruchomości należy zapłacić podatek stosowny do jej wartości oraz grupy podatkowej, do której należy nabywca. Ustawodawca przewidział jednak szereg zwolnień od tej opłaty, którym bez względu na wartość przedmiotu darowizny podlegają:
  • małżonek i zstępni,
  • wstępni,
  • pasierbowie,
  • rodzeństwo,
  • macocha oraz ojczym.

Darowizna nieruchomości na rzecz żony lub dzieci – o czym jeszcze warto pamiętać?

Istnieje jeszcze dodatkowy katalog wyłączeń z podatku od darowizny nieruchomości, z którym również warto się zapoznać. Należy dodać, że osoby zwolnione ustawowo z opłaty, muszą zgłosić nabycie nieruchomości do właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy darowizny. Jeśli jest ona podpisywana u notariusza, to on zgłasza ten fakt fiskusowi oraz przesyła stosowne dokumenty do wydziału ksiąg wieczystych celem wprowadzenia zmian.