Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Jak czytać plany mieszkań?

Jak czytać plan, żeby go w pełni zrozumieć?
Jednym z podstawowych dokumentów, z jakimi z pewnością spotkasz się przy zakupie nieruchomości, jest plan mieszkania. Pozwala on uzyskać podstawowe informacje o parametrach technicznych, architektonicznych oraz lokalizacji obiektu. Z tego artykułu dowiesz się, jak czytać plan architektoniczny, co oznaczają poszczególne symbole i na co podczas takiej analizy zwracać szczególną uwagę.

Czym jest plan mieszkania?

Rozważając zakup mieszkania od dewelopera, możesz spotkać się z dwoma rodzajami planów mieszkań: architektonicznym oraz sprzedażowym. Plan sprzedażowy zawiera podstawowe informacje na temat aranżacji pomieszczeń i często przyciąga atrakcyjnymi wizualizacjami. Natomiast architektoniczny plan nieruchomości zawiera rysunki techniczne, takie jak rzut pionowy mieszkania, przebieg poszczególnych instalacji, grubość ścian i wiele innych elementów, na które powinieneś zwracać uwagę, planując zakup domu.

Jak czytać oznaczenia na planie architektonicznym?

Taki plan mieszkania zazwyczaj będzie opatrzony określonymi symbolami, odnoszącymi się do konkretnych parametrów technicznych budynku. I tak do najczęściej spotykanych, należą m.in.:
– kompas – oznacza kierunek, w jakim zlokalizowane są pomieszczenia,
– grube i cienkie linie – wyznaczają ściany nośne i działowe,
– okręgi z liczbami – określają wysokość oraz szerokość skrzydeł okiennych lub drzwiowych,
– litery P i L – mówią o tym, czy drzwi lub okna otwierają się na prawą, czy lewą stronę,
– linie przerywane – oznaczają wysokość belek nośnych stropu.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Wiele osób zastanawia się jak czytać plany architektoniczne mieszkań i na co zwracać szczególną uwagę przy ich interpretacji. Kierunek, w jakim skierowane jest pomieszczenie, pozwala ocenić jego nasłonecznienie, przekładające się np. na wysokość rachunków za energię elektryczną lub koszty ogrzewania. Warto również dokładnie sprawdzić, które mury pełnią funkcję ścian nośnych, ponieważ w przyszłości nie będzie można ich wyburzyć. Z kolei wysokość stropu, podobnie jak kierunek otwierania drzwi lub okien mogą znacząco rozszerzyć lub ograniczyć możliwości aranżacyjne wewnątrz mieszkania.