Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Najemca przestał płacić – sprawdź co zrobić w takiej sytuacji

Co zrobić, gdy wynajmujący nie płaci?
Decydując się na wynajem swojego mieszkania trzeba liczyć się z sytuacją, w której trafimy na najemcę uchylającego się od opłacania czynszu. Taki stan może trwać miesiącami, a to oznacza poważne straty finansowe dla wynajmującego, zwłaszcza jeśli mieszkanie zostało zakupione na kredyt. Co zrobić, gdy najemca nie płaci rachunków i czynszu? Jakie kroki podjąć, by odzyskać należne pieniądze? Udzielamy kilku praktycznych rad.

Najemca nie płaci czynszu – co ustalono w umowie?

Umowa najmu nie ma z góry narzuconego brzmienia. Można ją zawrzeć nawet w formie ustnej. To w interesie wynajmującego powinno być sporządzenie takie dokumentu, który zabezpieczy jego interesy, zwłaszcza jeśli umowa będzie podpisywana na dłuższy okres. Zanim zaczniemy pytać: co zrobić kiedy najemca nie płaci czynszu, warto najpierw sprawdzić wcześniejsze ustalenia pomiędzy stronami.
Zwykle właściciel lokalu może wypowiedzieć umowę najmu, jeśli jego mieszkaniec zalega z opłatami za co najmniej trzy miesiące – mowa o pełnych okresach płatności. Wcześniej jednak wynajmujący musi także poinformować najemcę o samym zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczyć dodatkowy termin uregulowania zaległości. Warto wspomnieć, że wierzyciel w tym przypadku ma również prawo do otrzymania odsetek za nieopłacony czynsz.

Co zrobić jeśli najemca nie płaci czynszu?

Gdy wszystkie polubowne drogi zawiodą, a oświadczenie o wypowiedzeniu umowy zostanie dostarczone do najemcy, pozostaje skierowanie sprawy do sądu. Jeżeli wartość długu nie przekracza 20 tys. zł, sprawa będzie toczyć się w postępowaniu uproszczonym, co ma przyspieszyć jej przebieg, ale i tak może wiązać się z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na decyzję wymiaru sprawiedliwości. Gdy ta w końcu zapadnie, można złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Od tego momentu najemcą zajmie się komornik. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że niektórych osób w świetle prawa nie można eksmitować, dopóki nie zostanie im przydzielone przez gminę mieszkanie zastępcze, co zwykle trwa bardzo długo.