Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Podatek od sprzedaży nieruchomości. Ile wynosi i jaki jest termin płatności?

Jak obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości?

Dochód uzyskany w związku ze sprzedażą nieruchomości nie w każdym przypadku jest opodatkowany. Kwestia konieczności rozliczenia się z urzędem skarbowym zależy od kilku kluczowych czynników, w tym zwłaszcza od tego, kiedy dana nieruchomość została nabyta i sprzedana. Skomplikowane regulacje podatkowe mogą być problematyczne w trafnej interpretacji, zwłaszcza dla osób, które spotykają się z nimi po raz pierwszy. O czym warto pamiętać, by poprawnie sfinalizować wszystkie urzędowe procedury?

Sprzedaż nieruchomości a podatek – najważniejsze informacje

Pierwszą ważną kwestią są daty związane z nabyciem i sprzedażą nieruchomości. Jeśli nieruchomość została sprzedana po upłynięciu 5 lat od jej nabycia, uzyskane dochody nie będą opodatkowane. 5-letni okres musi być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym został sporządzony akt notarialny dotyczący przeniesienia praw do lokalu bądź gruntu. W przypadku nabycia pustej działki, a następnie zbudowania na niej domu za początek 5-letniego okresu należy przyjąć datę od kiedy zostaliśmy właścicielem gruntu.

Osoby, które zdecydowały się sprzedać swoją nieruchomość wcześniej niż po 5 latach od jej zakupu, to muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym. Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi obecnie 19%, przy czym kwotę, którą trzeba zapłacić, należy wyliczyć od uzyskanego dochodu, a nie do sumy całej transakcji. Jeśli cena sprzedaży jest taka sama (lub niższa) jak kupna, podatek nie będzie należny, ponieważ sprzedający nie uzyskał żadnego dochodu.

Inaczej należy interpretować sprzedaż nieruchomości wcześniej otrzymanej na zasadzie darowizny bądź dziedziczenia. Wówczas dochód stanowi cała suma przekazana przez kupującego, w związku z czym sprzedający jest zobowiązany wnieść do urzędu skarbowego kwotę wynoszącą 19% całej przeprowadzonej transakcji.

Podatek związany ze zbyciem lokalu lub działki musi zostać rozliczony w formularzu PIT 39, który należy złożyć nie później niż 30 kwietnia za rok poprzedni. Osoby, które wykazują sprzedaż nieruchomości w PIT, powinny  uwzględnić w nim również przysługujące im ulgi podatkowe (np. związane z własnymi celami mieszkaniowymi).