Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Rozdzielność majątkowa a zakup mieszkania

Rozdzielność majątkowa a wspólne mieszkanie
Umowa małżeńska o rozdzielności majątkowej, nazywana również intercyzą to rozwiązanie, które z biegiem czasu zyskuje coraz większą popularność. Pozwala ono uniknąć sporów na tle materialnym, w przypadku wystąpienia pewnych nieprzewidzianych okoliczności. Wbrew temu, co można by sądzić, nie jest jednak w definicji równoznaczne z całkowitym zniesieniem wspólności majątkowej małżeństwa – pewne własności, nieobjęte umową nadal stanowić będą dobytek dzielony. Warto więc zastanowić się jak wpływa intercyza na wspólne mieszkanie lub inne nieruchomości nabyte za pośrednictwem środków pochodzących od obojga partnerów.
Zgodnie z fundamentalnymi założeniami małżeńskiej umowy majątkowej mąż i żona dysponują swoimi majątkiem z osobna, wedle własnego uznania. Oznacza to, że kupno mieszkania przez jednego z małżonków z jego osobistych funduszy nie może być zatem blokowane przez decyzję drugiego i stanowi wyłączną własność nabywcy – tak jak pozostałe nieruchomości, posiadane przez niego przed zawarciem małżeństwa.

Udział we własności lub wspólność łączna – rozdzielność majątkowa a wspólne mieszkanie

Zawarcie intercyzy nie pozbawia małżonków możliwości nabycia nieruchomości wspólnie. Warto jednak zauważyć, że specyfika współwłasności będzie jednak inna, niż w przypadku małżeństwa, które zdecydowało się współdzielić swój majątek. W takiej sytuacji mieszkanie stanowi tzw. wspólność łączną, należącą w równym stopniu do obojga partnerów. Nie można go więc sprzedać, wynająć, ani dysponować nim bez porozumienia i zgody swojego małżonka.
W kontekście sposobu, w jakim wpłynie podpisanie rozdzielności majątkowej na nieruchomości wspólne, należy więc wspomnieć o zasadzie własności udziałów, w myśl której małżonkowie posiadają jedynie część wspólnej nieruchomości, odpowiadającej wielkością swojemu wkładowi finansowemu. W tym wypadku mąż i żona mogą dysponować swoim udziałem w wartości mieszkania w dowolny sposób (np. odsprzedać go innej osobie lub obciążyć go hipoteką).