Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Ustna umowa najmu mieszkania - czy się charakteryzuje?

Czy ustna umowa najmu ma rację bytu?
Najem mieszkania staje się coraz popularniejszy – nie tylko wśród studentów i pracowników. W końcu ceny nieruchomości ostatnimi czasy biją kolejne rekordy, co z kolei oznacza, że wiele osób musi zrezygnować z ich kupna na rzecz najmu. Jednocześnie niejednokrotnie zdarza się, że wynajmujący i najemcy nie chcą dopełniać formalności, poprzestając na ustnym zawarciu umowy najmu. Jednak czy taka umowa jest zgodna z prawem?

Czy ustna umowa najmu jest ważna?

Odpowiadając na pytanie czy ustna umowa najmu jest ważna, należy stwierdzić, że jak najbardziej tak. Wynika to z faktu, że ustawodawca do ważności umowy najmu nie przewidział żadnej formy szczególnej. Stąd umowa najmu w formie ustnej jest w pełni skuteczna. Jednie w przypadku tego rodzaju umów zawieranych na okres dłuższy, niż rok powinno się zawrzeć je na piśmie. Ważne jest przy tym, aby taki kontrakt wypełniał definicję najmu. Zgodnie z Kodeksem cywilnym przez kontrakt najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Ustna umowa najmu – wypowiedzenie rządzi się innymi zasadami?

Skoro więc ustna umowa najmu wywiera takie same skutki, jak ta sporządzona pisemni, nie ma także różnicy przy wypowiadaniu takiej umowy. Z tego względu umowa najmu w formie ustnej podlega co do zasady wypowiedzeniu na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. Należy przy tym pamiętać, że także ustna umowa najmu lokalu podlega gwarancjom wynikającym z ustawy o ochronie praw lokatorów. W związku z tym właściciel mieszkania powinien dokonać wypowiedzenia formie pisemnej – nawet wówczas, gdy to ustna umowa najmu.
Poza tym wypowiedzenie może nastąpić jedynie ze ściśle określonych powodów, np. niewypełniania przez lokatora jego obowiązków. Z tego też względu wypowiedzenie jej jak się okazuje wcale nie jest proste – chroni lokatorów na podobnym poziomie, jak ta zawarta w formie pisemnej. Ale rodzi sporo trudności dowodowych, stąd lepiej zawierać umowę najmu na piśmie.