Chcę kupić Chcę wynająć
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa?

Spółdzielnia czy wspólnota - co jest lepszym rozwiązaniem?

Często można spotkać się z tym, że pojęcie wspólnoty mieszkaniowej stosowane jest zamiennie z pojęciem spółdzielni. Należy jednak pamiętać, że nie są to tożsame podmioty. Aby rozwiać wątpliwości, różnice przedstawiamy w poniższym wpisie.

Jakie są różnice między wspólnotą a spółdzielnią?

Oba te podmioty są od siebie zasadniczo odmienne. Kluczową rolę odgrywa tutaj ich status prawny. Spółdzielnia mieszkaniowa, w odróżnieniu od wspólnoty, ma osobowość prawną oraz działa zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych i z zasadami prawa spółdzielczego. Jej członkowie mogą posiadać dwa rodzaje prawa do nieruchomości:

- spółdzielcze własnościowe, polegające na tym, że jesteśmy właścicielem lokalu, lecz budynek wraz z gruntem to własność spółdzielni,

- spółdzielcze lokatorskie, rozwiązanie podobne do najmu mieszkania, ponieważ lokator ma prawo do jego użytkowania, ale bez możliwości sprzedaży, przekazania w spadku itp.

Członkiem wspólnoty mieszkaniowej zostaje się jednocześnie z uzyskaniem prawa własności lokalu, należącego do budynku objętego zarządem danej wspólnoty. Wspólnota mieszkaniowa ustala reprezentujący ją zarząd, a na zarządcę zazwyczaj wybierana jest firma zewnętrzna. Spółdzielnia ma rozbudowaną administrację, a do jej organów należy walne zgromadzenie, rada nadzorcza i zarząd. Warto pamiętać, że utworzenie wspólnoty mieszkaniowej może mieć miejsce także wewnątrz spółdzielni.

Wspólnota a spółdzielnia – którą wybrać?

Rozważające temat spółdzielnia mieszkaniowa a wspólnota, różnice między nimi są znaczące, nie przesądzają jednak, który sposób organizacji jest lepszy. Co prawda czynsze w spółdzielni są z reguły wyższe z uwagi na dodatkowe koszty, m.in. wynagrodzenie dla jej pracowników, ale jednocześnie spółdzielniom często udaje się wynegocjować korzystniejsze stawki za media. W przypadku wspólnoty lokatorzy mają większą kontrolę nad budżetem, ale dość częsty problem stanowi brak porozumienia w różnych kwestiach, np. remontowych.

Zarówno spółdzielnia, jak i wspólnota mogą bardzo dobrze funkcjonować. Wybierając mieszkanie, najlepiej porozmawiać z przyszłymi sąsiadami oraz dowiedzieć się, czy są zadowoleni ze sposobu zarządzania daną nieruchomością.