Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o dziedziczeniu nieruchomości

Dziedziczenie nieruchomości to dość zawiły proces – sprawdź, jak przebiega i kto możne zostać spadkobiercom

Zasady dotyczące dziedziczenia nieruchomości są w Polsce regulowane przez prawo spadkowe. Procedury obowiązujące na gruncie tych przepisów przejrzyście określają, w jaki sposób można przekazać swój majątek oraz kto może zostać spadkobiercą. Warto pamiętać, że postępowanie spadkowe może być dwojakiego rodzaju: testamentowego lub ustawowego.

Dziedziczenie nieruchomości poprzez testament lub ustawę

Z dziedziczeniem testamentowym mamy do czynienia wówczas, gdy zmarły zostawił wytyczne dotyczące rozporządzania majątkiem po jego śmierci. Aby testament był ważny, musi go sporządzić osoba dorosła i nieubezwłasnowolniona. Dokument nie może także zostać przygotowany pod wpływem groźby, błędu lub w stanie uniemożliwiającym świadome podejmowanie decyzji.

Gdy zmarły nie zostawił testamentu, zasady dziedziczenia są ściśle określane przez prawo spadkowe, w którym zdefiniowano hierarchię spadkobierców. Dziedziczenie ustawowe zwykle bywa bardziej problematyczne niż testamentowe, ponieważ do otrzymania spadku najczęściej uprawnionych jest w takim samym stopniu kilka osób. Dom, grunt czy mieszkanie w testamencie zazwyczaj otrzymuje jedna osoba, co znacznie ułatwia procedury prawne, a często pozwala również uniknąć konfliktów rodzinnych.

Kto może zostać spadkobiercą?

W przypadku dziedziczenia na podstawie testamentu spadkobiercą może być niemal każdy. Obostrzenia dotyczą nielicznych, szczególnych sytuacji (m.in.: spadkobierca ponosi śmierć wraz ze spadkodawcą np. wskutek nieszczęśliwego wypadku samochodowego; spadkobiercą jest osoba prawna, która nie istniała w momencie otwarcia spadku). W testamencie można przekazać nieruchomość w spadku nie tylko rodzinie, ale też osobom niespokrewnionym, firmom, fundacjom itp.

Z kolei spadkobiercą ustawowym może zostać jedynie osoba uprawniona do tego na mocy przepisów spadkowych. Jeśli zmarły nie zostawił testamentu, nieruchomość dziedziczą kolejno: małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo, bratankowie oraz siostrzenice, dziadkowie, dalsi krewni (np. wujek, ciocia), pasierbowie, gmina, Skarb Państwa.