Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o mieszkania komunalnych

Jak dostać mieszkanie komunalne?
Popyt na własne lokum nieustannie rośnie. Wielu młodych ludzi szuka sposobów na to, by wreszcie wyprowadzić się od rodziców i rozpocząć życie na własny rachunek. Niektórzy decydują się na wynajem nieruchomości od osób prywatnych, inni próbują otrzymać mieszkanie komunalne. Lokal gminny to często bardzo korzystne rozwiązanie dla osób o niskich zarobkach. Podpowiadamy jak dostać mieszkanie komunalne.

Niejednolite zasady i próg dochodowy

Mieszkanie komunalne to nieruchomość, której właścicielem jest gmina. Lokale te zwykle charakteryzują się nieco niższym standardem, niż lokale na wynajem z rynku prywatnego i są kierowane do osób, które spełniają m.in. określone kryteria dochodowe. Zasady przyznawania mieszkań komunalnych w każdej gminie mogą być inne.
Starając się o tego typu lokal, warto dokładnie zapoznać się z zapisami odpowiedniej uchwały. Zazwyczaj najważniejszym kryterium klasyfikowania są ustalane przez gminę progi dochodowe do mieszkania komunalnego. Sytuacja osoby, która zapisuje się na listę oczekujących, musi być na tyle dobra, by mogła ona możliwość regularnego opłacania czynszu. Jednocześnie jej dochody nie powinni przekraczać progu, który pozwala na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na rynku prywatnym.

Wolne mieszkania komunalne – jak wynająć gminny lokal?

Procedura ubiegania się o otrzymanie lokalu gminnego nie jest skomplikowana. W pierwszej kolejności należy zapoznać się ze wspomnianymi już wcześniej kryteriami klasyfikacji. Następnie składa się wniosek o mieszkanie komunalne, w którym należy udokumentować swoje niskie dochody i oświadczenie o braku praw do innej nieruchomości mieszkalnej.

Gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, dana osoba trafia na listę oczekujących na wolne mieszkania komunalne. Na tym etapie należy uzbroić się w cierpliwość. Co istotne – osoba, która złoży wniosek, propozycję mieszkania komunalnego może otrzymać maksymalnie trzy razy. Jeśli wszystkie odrzuci, zostaje usunięta z listy oczekujących. Po akceptacji propozycji gminy wystarczy podpisać umowę najmu określonego lokalu i można rozpocząć jego użytkowanie.