Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Obiekty zabytkowe – czy warto w nie inwestować?

zabytki inwestycje
Inwestowanie w obiekty o charakterze zabytkowym to specyficzna forma lokowania kapitału, która tradycyjnie cieszy się sporym zainteresowaniem. Przy uwzględnieniu obowiązujących udogodnień podatkowych może ona okazać się bardzo atrakcyjna dla osób chcących nabyć i odrestaurować nieruchomość mającą status zabytku. Kto powinien rozważyć taką inwestycję i na co warto zwracać uwagę, podejmując decyzję o zakupie tego rodzaju obiektów?

Inwestycja w budynki zabytkowe – czyli jakie?

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co z punktu widzenia polskiego prawa jest zabytkiem. Pod tym pojęciem zgodnie z ustawą o ochronie i opiece nad zabytkami z 2003 r. kryją się m.in. nieruchomości lub ich części, które stanowią świadectwo minionej epoki, a których zachowanie leży w interesie społecznym z uwagi na przedstawianą przez nie wartość historyczną, naukową bądź artystyczną.
Do kategorii zabytkowych nieruchomości zaliczają się m.in.:
  • domy, mieszkania oraz kamienice,
  • pałace i dworki,
  • zamki oraz obiekty kultu religijnego,
  • folwarki i spichlerze,
  • stare obiekty poprzemysłowe,
a także inne obiekty, zarówno figurujące w Gminnej Ewidencji Zabytków, jak i do niej niewpisane.

Ulga na zabytki – podstawowe zasady

Chcąc zwiększyć zainteresowanie ochroną dziedzictwa narodowego wśród inwestorów rozważających inwestycje w budynki zabytkowe, rząd wprowadził specjalne udogodnienie podatkowe, określane jako ulga na zabytki. Pozwala ona odzyskać część środków zainwestowanych w odnowę zabytkowych nieruchomość w rocznym zeznaniu podatkowym. Podatnik, który przeznaczy określoną kwotę na nadzór inwestorski w zabytki, obejmujący m.in. nabycie obiektu, prace konserwatorskie, roboty budowlane i restauracyjne, może uzyskać zwrot podatku w wysokości 500 zł na 1 m2 powierzchni użytkowej nieruchomości, jednak nie więcej niż 500 000 zł.

Czy inwestycje w budynki zabytkowe są opłacalne?

Nie ulega wątpliwości, że inwestowanie w obiekty o charakterze zabytkowym znacząco różni się od lokowania kapitału w `zwykłe` nieruchomości. Inwestor musi spełnić szereg dodatkowych warunków, określonych m.in. przez konserwatora zabytków. Jednak biorąc pod uwagę zarówno ulgę na zabytki, jak i inne udogodnienia, trzeba przyznać, że taka forma inwestowania może okazać się bardzo atrakcyjnym sposobem na pomnażanie swoich przychodów.