Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Zmiany lokatorskie – co to jest i kiedy je wprowadzić?

zmiany lokatorskie co to
Rozkłady mieszkań, mimo że powinny odpowiadać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, zwykle projektowane są w pewnym uśrednieniu – mają spełniać potrzeby przeciętnego mieszkańca. Dlatego deweloperzy, zgodnie z własnymi cennikami, dopuszczają możliwość wprowadzenia modyfikacji, które sprawią, że użytkowanie lokalu stanie się bardziej komfortowe. Co warto o nich wiedzieć i kiedy się na nie zdecydować?

Czym są i co obejmują zmiany lokatorskie?

Nie ma żadnego przepisu ani wzoru na idealną inwestycję, w której znalazłyby się rozkłady mieszkań, dopasowane do najbardziej indywidualnych potrzeb lokatorów. Właśnie dlatego, deweloperzy są otwarci na zmiany lokatorskie, jak określa się wspomniane już modyfikacje oryginalnych planów mieszkań. Jeśli nie odpowiada nam zaproponowany przez wykonawcę układ pomieszczeń bądź ich wymiary, możemy zawnioskować o wprowadzenie poprawek. Oczywiście pod warunkiem, że nie ingerują one w konstrukcję budynku, jego elewację czy bezpieczeństwo. Zakres dopuszczalnych zmian lokatorskich, które uwzględniają cenniki deweloperów, obejmuje m.in.:
- inną lokalizację ścianek działowych,
- rezygnację lub przesunięcie drzwi wewnętrznych,
- modyfikacje punktów elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych w instalacjach.

Kiedy warto wprowadzić zmianę lokatorską w układzie mieszkania?

Warto jak najszybciej podjąć decyzję o wprowadzeniu określonych przeróbek, aby cały proces przebiegł bezproblemowo. Dokumentem, który powinien uwzględniać ewentualne zmiany lokatorskie, jest wzór umowy deweloperskiej. Zwykle to w niej deweloperzy umieszczają zakres możliwych poprawek wraz z ich cennikiem. Ważne jest również to, by wykonawca w umowie określił termin wykonania modyfikacji oraz ewentualne ograniczenia w zakresie ich wprowadzenia.

Ile kosztują zmiany lokatorskie?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, ile może nas kosztować dostosowanie rozkładu mieszkania do osobistych potrzeb. Zdecydowana większość deweloperów kosztorysuje zmiany lokatorskie indywidualnie, a cennik z reguły pełni funkcję modelowego wzoru, który uwzględnia najbardziej typowe przeróbki. Warto więc dokładnie omówić z wykonawcą inwestycji zarówno zakres, jak i koszty wykonania wszystkich dodatkowych prac.