Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Zmiany w procedurach oddawania obiektów budowlanych do użytkowania w 2023 roku

oddawanie domu do użytku 2023
Nowelizacja prawa budowlanego, która wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku, przewiduje szereg zmian, dotyczących m.in. procedury oddawania do użytkowania obiektów budowlanych. Do tej pory, inwestycje, które chciały rozpocząć korzystanie z nowo wybudowanej nieruchomości, zobowiązane były do uzyskania odpowiedniej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Jak będzie po zmianie przepisów i na czym polega faktyczna likwidacja procedury oddawania domu do użytku?

Oddawanie obiektu do użytkowania 2023, a obecne przepisy

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, inwestor, który zakończył budowę domu i chce rozpocząć użytkowanie obiektu, musi złożyć wniosek o wydanie administracyjnej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nieruchomości. Zgodnie z nowymi przepisami, oddawanie obiektu do użytkowania w 2023 roku nie będzie już wymagało takiego pozwolenia. Korzystanie z budynku mieszkalnego będzie można rozpocząć z chwilą złożenia przez kierownika budowy oświadczenia o zakończeniu budowy oraz dołączeniu do niego:
- projektu technicznego,
- protokołów odbioru przyłączy oraz instalacji,
- informacji o zgodności usytuowania obiektu z projektem zagospodarowania działki,
- dokumentacji geodezyjnej,
- dokumentacji zdjęciowej, potwierdzającej wykonanie obiektu zgodnie z projektem budowlanym.

Jak oddać dom do użytku 2023?

Przedstawione powyżej zmiany w przepisach zakładają faktyczną likwidację procedury oddawania obiektu do użytkowania w formie decyzji administracyjnej. To z pewnością spore udogodnienie dla wszystkich tych inwestorów, którzy zastanawiali się, jak oddać dom do użytku w 2023 roku i ile kosztuje oddanie budynku do użytkowania. Warto jednak dodać, że pozwolenie na użytkowanie nie zniknie całkowicie z prawa budowlanego. Uzyskanie takiej decyzji w dalszym ciągu będzie niezbędne w sytuacji, gdy chcemy rozpocząć korzystanie z obiektu przed zakończeniem jego budowy. Wciąż będzie można je uzyskać także na indywidualny wniosek inwestora, nawet jeśli przepisy nie przewidują takiej konieczności.