Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Co składa się na prowizję biura nieruchomości?


Prowizja w świecie nieruchomości funkcjonuje jako forma wynagrodzenia za realizowane przez pośrednika usługi. Poniżej opisujemy, co się na nią składa oraz wyjaśniamy kilka związanych z nią kwestii dodatkowych. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Prowizja za pośrednictwo kupna i sprzedaży bądź wynajmu – co się na nią składa?


Odpowiedź na postawione powyżej pytanie, jak to zazwyczaj przy tego typu zagadnieniach bywa, jest niejednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od konkretnego przypadku, a ściślej rzecz ujmując typu określonej nieruchomości, jej specyfiki, zaangażowanych środków, a także indywidualnych potrzeb samego klienta. Mimo to da się jednak wskazać pewne składniki ogólne prowizji za pośrednictwo kupna i sprzedaży czy też najmu, które zwykle mają zastosowanie do większości pośredników nieruchomości. Są to elementy takie jak przede wszystkim:

  • zadbanie o odpowiednią prezencję nieruchomości,
  • przeprowadzenie sesji zdjęciowej lub nagarnie filmów,
  • opracowanie rzutów i rysunków poszczególnych części obiektu,
  • skomponowanie i publikacja konkretnej oferty,
  • bieżące obsługiwanie całego procesu związanego ze sprzedażą, wymianą lub wynajmowaniem nieruchomości,
  • bezpośrednie prezentowanie nieruchomości osobom potencjalnie zainteresowanym, a także przeprowadzanie dni otwartych.

Oprócz tego trzeba mieć na uwadze również szereg rozmaitych spraw formalnych pozostających na głowie osoby pobierającej prowizję za pośrednictwo kupna i sprzedaży. Do przykładowych z nich zaliczyć można chociażby wsparcie udzielane stronom transakcji w ramach procedury przenoszenia praw własności danej nieruchomości.

Ile bierze biuro nieruchomości za sprzedaż domu maksymalnie oraz ile razy prowizja pobierana jest przy wynajmie?


Maksymalna prowizja pośrednika nieruchomości z formalnego punktu widzenia nie istnieje, ponieważ kwestia ta nie jest w żaden sposób uregulowana prawnie. Dla biura współpracującego z klientem w modelu na wyłączność kwota prowizji wynosi zwykle mniej-więcej 5% wartości nieruchomości. Jest ona jednak wypadkową nie przepisów, ale uwarunkowań rynkowych i naturalnej rywalizacji pomiędzy konkurencyjnymi względem siebie podmiotami.

Na koniec warto poruszyć jeszcze jedną kwestią związaną z cyklicznością pobierania prowizji przez biuro w przypadku wynajmu nieruchomości. Jeśli chodzi zatem o to, ile prowizji pobiera biuro nieruchomości wynajem wiąże się zazwyczaj z pojedynczą prowizją wypłacaną w momencie skutecznego zawarcia umowy najemcy z właścicielem wynajmowanej nieruchomości. Tutaj podobnie jednak jak wcześniej, wszystko zależy od konkretnego przypadku i może się zdarzyć, że polityka określonego biura wymaga niższej kwotowo prowizji, ale za to płatnej np. co miesiąc przez cały okres najmu lub jego konkretny odcinek.