Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Wszystko, co musisz wiedzieć o wynajmie mieszkania obcokrajowcom

Co musisz wiedzieć o wynajmie nieruchomości obcokrajowcom?
W Polsce coraz chętniej zatrudniane są osoby z zagranicy. Szacuje się, że w naszym kraju pracuje już ok. 2 milionów obcokrajowców. Wielu z nich znajduje w naszym kraju nie tylko zarobkowe zajęcie, ale także miejsce zamieszkania. Właściciele nieruchomości często szukają odpowiedzi na pytanie: czy warto zdecydować się na wynajem mieszkania cudzoziemcowi? W praktyce działanie to niewiele różni się od udostępniania lokalu osobie z naszego kraju.

Umowa najmu z obcokrajowcem – na co trzeba uważać?

Dokumenty, dotyczące wynajmu mieszkania osobie z zagranicy, powinny brzmieć tak samo, jak umowa dla lokatorów z Polski. Przygotowując niezbędne formalności, można sporządzić umowę na piśmie w dwóch językach – np. polskim i angielskim. Nie jest to jednak konieczność. Gdy osoba, która chce wynająć mieszkanie, pochodzi zza wschodniej granicy, często w dokumentach notuje się jedynie, że klient poświadcza przetłumaczenie i zrozumienie zapisów umowy. Pozostałe kwestie pozostają niezmienione.

Bardzo istotne jest natomiast ustalenie kaucji w odpowiedniej wysokości – zwykle pobiera się równowartość dwumiesięcznego czynszu. To najskuteczniejsze zabezpieczenie w sytuacji, w której świadczymy wynajem obcokrajowcom. Ważna są również opłaty za media. Warto wliczyć je w koszt czynszu, ponieważ przepisanie liczników na najemcę jest zwykle trudną do zrealizowania i niepotrzebną komplikacją.
Wiele osób zastanawia się także nad tym, czy umowa najmu okazjonalnego z obcokrajowcem to dobre rozwiązanie. Niestety w większości przypadków nie, ponieważ rzadko można spełnić wszystkie jej wymagania. Największą przeszkodą jest wskazanie miejsca zamieszkania na wypadek eksmisji lokatora z zagranicy.

Wynajem mieszkania obcokrajowcom – jak ocenić ryzyko?

Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić przede wszystkim tożsamość danej osoby. Warto poprosić o kartę pobytu, a jeśli cudzoziemiec jeszcze jej nie posiada – o paszport. Można zapytać także o miejsce pracy (mile widziane jest zaświadczenie zatrudnienia), planowany czas pobytu i liczbę osób, które będą korzystać z mieszkania. Ostateczną decyzję o wynajmie mieszkania obcokrajowcom podejmuje się zwykle na podstawie przedstawionych dokumentów i prezencji danej osoby. Jeśli nic nie wskazuje na nieuczciwe zamiary cudzoziemca, można bez obaw podpisać umowę.