Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Wielkość pomieszczeń – jak zaprojektować optymalną przestrzeń?

Jak optymalnie zaprojektować wielkość pomieszczeń?
Wybór wielkości poszczególnych pomieszczeń to pierwsze poważne wyzwanie przy projektowaniu swojego wymarzonego domu. Jaki rozmiar powinien mieć salon, w którym będziemy spotykać się z bliskimi? Ile miejsca zarezerwować w kuchni na meble i wyposażenie? W jakiej łazience zmieści się wanna i kabina prysznicowa? To pytania, które często zadają sobie osoby projektujące idealny układ pomieszczeń w domu.

Komfortowe rozmieszczenie pomieszczeń – strefa dzienna i nocna

Na początku ważne, aby zastanowić się nad czynnościami, które będziemy na co dzień wykonywać w określonych pokojach. Liczba, ich rozmiar i układ dostosowujemy nie tylko do swojej aktualnej sytuacji życiowej, ale także planów na przyszłość. Młode małżeństwo np. powinno brać pod uwagę powiększenie rodziny i konieczność wygospodarowania dodatkowych przestrzeni na pokoje dla dzieci.
Dla wielu osób idealnym układem nieruchomości jest popularny podział na strefę dzienną i nocną. To rozwiązanie, które świetnie sprawdza się zwłaszcza w domach piętrowych lub z poddaszem użytkowym. Układ ten przewiduje zazwyczaj, że w jednej części domu znajduje się salon z kuchnią lub aneksem kuchennym i niewielką toaletą dla gości, w drugiej natomiast mieszczą się sypialnie domowników oraz duża łazienka.

Optymalne wymiary pomieszczeń w domu – salon, kuchnia, łazienka i sypialnia

W przypadku ustalenia rozmiarów pokojów w projektowanym domu pomocnym punktem wyjścia jest zmierzenie przestrzeni, w którym obecnie mieszkamy. Na podstawie wyników oraz własnych doświadczeń możemy oszacować optymalną wielkość pomieszczeń w nowym lokalu. Wiele osób uważa, że komfortowa powierzchnia domu dla 4-osobowej rodziny (rodzice i dwójka dzieci) to ok. 100-140 m². Wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji przyszłych mieszkańców.
Idealny układ pomieszczeń w domu powinien obejmować salon o powierzchni od ok. 20 m² (jeśli nie planujemy w nim jadalni) do nawet 35 m² (gdy lubimy otwarte przestrzenie i często spotykamy się z bliskimi). Warto pamiętać również o odpowiednich szerokościach pomieszczeń – jeśli do salonu ma trafić duży zestaw wypoczynkowy, trzeba zadbać o to, by pokój nie był zbyt wąski.

W przypadku kuchni wiele zależy od tego, czy chcemy w niej również spożywać posiłki z rodziną, czy tylko skupiać się na przygotowywaniu dań. Pierwsza opcja będzie wymagać wygospodarowania nieco większej przestrzeni – ok. 12 m². Minimum dla kompaktowej, ale funkcjonalnej kuchni to zwykle 7-8 m². W mniejszych domach czy mieszkaniach można zastanowić się nad powiększeniem salonu i połączeniem go z aneksem kuchennym.
Łazienka to także kilka wariantów do wyboru. Można zdecydować się na wstawienie do niej zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowej, co będzie wymagać minimum 9-10 m² powierzchni. Jeśli wystarczy nam kabina prysznicowa, komfortowo powinniśmy czuć się również w łazience o metrażu 6-7 m². Pozostałe pomieszczenia, takie jak sypialnia dla rodziców czy pokoje dziecięce, trudno oszacować – wiele zależy od indywidualnych preferencji domowników. Standardowe minimum to ok. 10-12 m². Taka przestrzeń pozwala np. na wstawienie wygodnego łóżka i uzupełnienie przestrzeni o niezbędne wyposażenie.