Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Czym jest cesja wierzytelności?

co to jest cesja wierzytelności
Problemy z kontrahentami, którzy uporczywie unikają regulowania swych zobowiązań, są dość powszechne. To duży kłopot nie tylko dla przedsiębiorców. W takiej sytuacji rozwiązaniem może stać się cesja wierzytelności. Sprawdź, czym konkretnie się charakteryzuje.

 

Na czym polega cesja wierzytelności?

Cesja wierzytelności to rodzaj umowy polegającej na przeniesieniu na nowego nabywcę uprawnień, które do tej pory przysługiwały wierzycielowi. Stronami umowy są cesjonariusz (nowy nabywca) oraz cedent (dotychczasowy właściciel uprawnień). Cesjonariuszem może zostać osoba fizyczna bądź podmiot gospodarczy, np. firma windykacyjna.
Nowy nabywca zyskuje wszelkie prawa wynikające ze stosunku między dawnym wierzycielem a dłużnikiem, w tym m.in. prawo do roszczeń o zaległe odsetki. Cesja wierzytelności odbywa się na drodze umowy cywilno-prawnej, poprzez podpisanie stosownych dokumentów.


Co może być przedmiotem cesji?
 

Przedmiotem cesji może być każda wierzytelność zgodna z przepisami prawa. Cesji mogą podlegać m.in. wierzytelności zabezpieczone zastawem, hipoteką albo zastawem rejestrowym, w tym również przedawnione. Możliwe jest też objęcie cesją wierzytelności, które dopiero powstaną w przyszłości, pod warunkiem, że dotyczy jej jakiś stosunek prawny, np. umowa przedwstępna zakupu nieruchomości. Na przykład, jeśli podpiszesz np. cesję praw nieruchomości, to nabędziesz prawa i obowiązki wynikające z umowy zawartej między zbywcą a deweloperem. W efekcie kupujesz więc mieszkanie na rynku wtórnym, które jest w trakcie budowy.
 

Cesja wierzytelności – zawiadomienie dłużnika


Przeniesienie uprawnień na nowego nabywcę co do zasady nie wymaga zgody dłużnika. Należy natomiast go powiadomić o tym, kto aktualnie jest jego wierzycielem. Zgodnie z art. 512 Kodeksu cywilnego o fakcie tym powinien go poinformować zbywca wierzytelności. W celu uniknięcia problemów z zawiadomieniem o cesji warto w umowie cesji wpisać, że obowiązkiem zbywcy jest powiadomienie dłużnika o tym fakcie, a także przedstawienie nabywcy potwierdzenia wysłania stosownego zawiadomienia do dłużnika. Sam nabywca także może zawiadomić dłużnika o zmianie właściciela wierzytelności.