Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Nieruchomość objęta ochroną konserwatorską – co to oznacza dla właściciela?

Opieka konserwatorska nad nieruchomością
Piękne zabytkowe pałace, urokliwe stare kamienice, zapierające dech w piersiach wille z duszą – do atrakcyjności dawnego budownictwa nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak posiadanie wiekowej nieruchomości to nie tylko wysokie pomieszczenia, unikalne zdobienia i rzemieślnicza stolarka, ale również cała lista nakazów, zakazów i obostrzeń związanych z utrzymaniem zabytku w dobrym stanie. Jakich? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

Ochrona konserwatorska budynku – co mówi polskie prawo

Przed zakupem lub remontem nieruchomości warto zapoznać się z procedurami prawnymi, które pomogą przebrnąć przez wszelkie formalności i ograniczą ilość niespodzianek czyhających po drodze. Najważniejszą z nich jest Ustawa o ochronie zabytków, w której można znaleźć informacje m.in. o rodzajach budynków zabytkowych, formach ochrony zabytków czy kompetencje konserwatora zabytków. Szeroka wiedza i szczegółowa analiza dokumentacji sprawi, że zaporowe obostrzenia szybko okażą się zwykłymi formalnościami.

Ochrona konserwatorska a rejestr zabytków

Jedną z form ochrony zabytków jest wpis do rejestru. Wiąże się to z obowiązkiem dbania o stan i otoczenie objętych nadzorem obiektów nie tylko przez organy administracji państwowej, ale również właścicieli nieruchomości. Oznacza to, że wszelki prace budowlane czy remontowe należy zgłaszać wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Po zbadaniu złożonego wniosku, specjalista przygotuje w formie pisemnej zalecenia konserwatorskie, w których przedstawi sposób korzystania z zabytku, zabezpieczenia oraz wykonania prac remontowych, w tym zakres zmian, które mogą zostać wprowadzone w posiadanym zabytku. Zapobiegnie to uszkodzeniom lub zniszczeniom budynku, a także pozwoli na trwałe zachowanie wartości obiektu.

Profesjonalna ochrona konserwatorska obejmuje szereg prac związanych z nieruchomością, m.in. badania naukowe, dokładne restauracje i zabezpieczenia, a także popularyzację i upowszechnienie wiedzy o zabytku oraz jego znaczeniu dla historii i kultury miejsca. To sprawia, że zakup stanie się dumą właściciela na wiele lat. Nie wolno o tym zapominać.