Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Jak przebiega sprzedaż mieszkania z kredytem?

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?
Życie różnie się układa i choć nie planowaliśmy sprzedawać dopiero co kupionego na kredyt mieszkania, może dojść do sytuacji, w której konieczne będzie zbycie nieruchomości. Nie muszą być to wyłącznie negatywne zdarzenia – wiele osób sprzedaje jeszcze niespłacone lokale z powodu znacznego wzrostu wartości nieruchomości. Na takiej transakcji dobrze się zarabia. Wyjaśniamy na czym polega sprzedaż mieszkania z kredytem i jakie formalności trzeba w tym procesie wypełnić.

Sprzedaż mieszkania z kredytem krok po kroku

Transakcja związana z lokalem obciążonym hipoteką niewiele różni się od sprzedaży już spłaconej nieruchomości. W pierwszej kolejności należy oczywiście znaleźć kupca. Warto poinformować go o tym, że przedmiotem sprzedaży jest mieszkanie z kredytem, by uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Następnie dotychczasowy właściciel nieruchomości powinien udać się do banku, w którym otrzyma zaświadczenie o kwocie pozostałej do spłacenia oraz promesę związaną z wykreśleniem zobowiązania finansowego z księgi wieczystej.

Sprzedaż mieszkania z kredytem a odsetki – na co zwrócić uwagę?

W banku warto również zorientować się, czy sprzedający może liczyć na obniżenie odsetek i innych kosztów kredytu ze względu na jego przedterminową spłatę. Mniej może wynieść także ostateczna prowizja oraz marża banku. Po uzyskaniu tych informacji należy spisać z nabywcą umowę przedwstępną. Jeśli będzie on kupował mieszkanie na kredyt, trzeba poczekać na przyznanie mu finansowania.
Gdy kupujący otrzyma kredyt, pozostaje udać się do notariusza i sporządzić umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Notariusz powinien zadbać o to, by w księdze wieczystej nieruchomości zostały wprowadzone zmiany związane z transakcją. Ostatni etap to przelanie przez bank nabywcy pieniędzy na konto banku i rachunek osobisty osoby sprzedającej lokal. Na koniec sprzedający prosi bank, w którym wcześniej zaciągnął kredyt, o dokument poświadczający zwolnienie z hipoteki i przekazuje go nowemu właścicielowi nieruchomości.
Warto również pamiętać o tym, że sprzedaż mieszkania na kredyt przed upływem 5 lat związana jest z koniecznością zapłacenia 19% podatku, chyba że otrzymane pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby mieszkaniowe, czyli np. zakup innego lokalu.