Na sprzedaż Na wynajem
Cena
Liczba pokoi
Powierzchnia
Rodzaj działki
Przeznaczenie lokalu
Rodzaj obiektu
 
Skup mieszkań
tel. 91 333 63 63
Oferujemy szybki skup mieszkań, domów oraz działek w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim.

Zapewniamy bezpłatnie pełną obsługę prawną transakcji oraz ponosimy koszty notarialne.

Szczególnie polecamy przy spadku, zamianie mieszkań, spłatach zadłużeń na nieruchomości oraz ograniczonym czasie na sprzedaż nieruchomości.

Czym jest i kiedy płaci się podatek katastralny?

Czym jest podatek katastralny?
W Polsce od wielu lat słyszymy w różnych źródłach o możliwości wprowadzenia podatku katastralnego dla właścicieli nieruchomości. To rozwiązanie, które prawdopodobnie znacznie zwiększyłoby koszty związane z posiadaniem kilku mieszkań. Wyjaśniamy czym jest podatek katastralny ile wynosi w innych krajach oraz co może spowodować jego wprowadzenie.

Podatek katastralny - na czym polega?

Opisywany podatek katastralny należy do grupy podatków majątkowych, do której zaliczamy również funkcjonujący w Polsce podatek od nieruchomości. To właśnie dla niego alternatywną miałoby być wprowadzenie podatku katastralnego. Obecnie każdy właściciel nieruchomości płaci podatek, który określany jest na podstawie przeznaczenia i powierzchni posiadanej nieruchomości. Dokładne wartości tej opłaty są ustalane przez samorządy.
Podatek katastralny to natomiast podatek od wartości danej nieruchomości. Im droższe jest np. mieszkanie, tym większy koszt ponosi jego właściciel. Na wartość danej nieruchomości wpływa m.in.: prestiż lokalizacji (np. odległość od centrum miasta), forma zabudowania, jej stan, wielkość czy wiek. Zdarza się więc, że właściciel małego mieszkania w nowoczesnym apartamentowcu w centrum miasta płaci o wiele wyższy podatek katastralny, niż osoba mieszkająca w dużym, kilkudziesięcioletnim domu na przedmieściach.

Gdzie funkcjonuje podatek katastralny i ile wynosi?

Tego rodzaju podatek obowiązuje m.in. w wielu państwach Unii Europejskiej (Niemcy, Belgia, Francja, Litwa, Irlandia) i w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście – każdy kraj wprowadza kataster na nieco innych zasadach, różniących się np. dostępnymi zwolnieniami czy wskaźnikami wartości nieruchomości. Często pada pytanie: ile wynosi podatek katastralny? Zwykle stawka waha się od 0,5% do 2%. Opłaca się ją raz w roku lub kwartalnie.

Jakie wady i zalety ma podatek katastralny?

W Polsce podatek katastralny nie funkcjonuje, ale coraz częściej wspomina się o możliwości jego wprowadzenia, zwłaszcza w przypadku osób, posiadających więcej niż jedną nieruchomość. Jego zwolennicy jako zaletę najczęściej wskazują fakt ograniczenia zjawiska tzw. flipowania mieszkaniami. Podatek katastralny motywuje do korzystania z nieruchomości, a nie traktowania jej jedynie jako lokata kapitału. To rozwiązanie zwiększyłoby także dochody gmin, co przełożyłoby się prawdopodobnie na lokalne inwestycje.
Wśród najważniejszych wad tej daniny wymienia się o wiele wyższe koszty dla właścicieli nieruchomości. W niektórych przypadkach wprowadzenie podatku katastralnego wiązałoby się prawdopodobnie z koniecznością zmiany mieszkania na mniejsze lub gorzej położone czy też sprzedaży posiadanych lokali, które stanowiły np. zabezpieczenie majątkowe na przyszłość.